Archiwum kategorii: Inne

Ogólne informacje o oknach.

Wpływ stolarki okiennej na architekturę budynku. Jak wyglądało to wcześniej?

Wielu z nas wolałoby mieć cichszy dom. Niezależnie od tego, czy żyjesz w otoczeniu lotniska, zajętego skrzyżowania, autostrady, przedszkola czy szkoły, może masz dosyć niechcianego hałasu.

Wpływ okien na architekturę mieszkania. Jak wyglądało to wcześniej? 

Architektura Rzymu na przestrzeni dziejów mocno się rozwinęła od budownictwa starożytnego Rzymu do włoskiej architektury współczesnej oraz współczesnej. Rzym był kiedyś głównym epicentrum architektury klasycznej na całym globie, upowszechniając nowe formy, takie jak łuk, kopuła oraz sklepienie. Styl romański w XI, XII a także XIII wieku był także szeroko używany w architekturze rzymskiej, a później miasto stało się jednym z głównych ośrodków architektury renesansowej i barokowej. Pejzaż Rzymu jest także szeroko neoklasyczny.

W czasach Republiki Rzymskiej przewaga rzymskich budynków była zbudowana z betonu oraz cegieł, ale od około 100 rpne i Cesarstwa Rzymskiego marmur a także złoto były szerzej stosowane jako motywy estetyczne w architekturze Rzymu, zwłaszcza w świątyniach, pałacach, forach jak również budynki użyteczności publicznej ogółem. Większość budynków, podobnie jak w klasycznych Atenach, miała kariatydy i atłasy podtrzymujące balkony tudzież konstrukcje, reprezentujące głównie stojące kobiety albo muskularnych mężczyzn. Kariatydy znalezione w dawnej architekturze rzymskiej były głównie powieleniami greckich, podobnie jak na Forum Augusta. 

Świątynie rzymskie były przeważnie budowane na wysokim podium. Mieli portyk i trójkątny fronton nad kolumnami. Rzymianie korzystali głównie z greckich klasycznych porządków, lecz również stworzyli nowy porządek złożony, który został wykorzystany w Łuku Tytusa. Kopuły, sklepienia, aediculae  i kasetony były także popularnymi elementami architektury klasycznej i cesarskiej. Koloseum jest najbardziej znanym przykładem dawnej architektury rzymskiej, ale także Forum Romanum, Domus Aurea, Panteon, Kolumna Trajana, Rynek Trajana, Katakumby, Circus Maximus, Termy Karakalli, Castel Sant’Angelo, Mauzoleum Augusta, Ara Pacis, Łuk Konstantyna, Piramida Cestiusa i Bocca della Verità to popularne zabytki starożytne.

Porównaj ceny okien – http://twoje-okna.com/